Phillips Müzayede Evi Londra'daki Çağdaş Sanat Müzayedesinde 31.7 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi

GT Art & Interiors GT Art & Interiors Phillips Müzayedesi

Art Basel sonrasında Londra’da Phillips müzayede evinin düzenlemiş olduğu çağdaş sanat müzayedesi toplam 24.4 milyon sterlinlik (31.7 milyon dolar) satışla tamamlandı. Sadece iki lotun alıcı bulamadığı ve yüzde 94'lük satış oranının yakalandığı bir müzayede oldu. Birkaç eser satış rekoru kırarken birkaçının satış tutarı da yüksek tahminlerin iki katına çıktı. Sonuçta toplam satışta müzayedenin 25.4 milyon sterlinlik (33 milyon dolar) toplam yüksek tahminine çok yaklaşılmış oldu.

Phillips müzayede evi her zamankinden biraz daha ön plandayken bu müzayede gerçekleşmiş oldu çünkü Christie's Haziran ayında Londra'da Savaş Sonrası ve Çağdaş Sanat müzayedesini yapmama kararı alması, Berkeley Meydanı satış salonunu yeni eserler almak için iki önemli noktadan biri haline getirdi.

Müzayededeki dikkat çekici eserlerden ilki Wolfgang Tillmans’ın ‘Freischwimmer #84 (2004)’ isimli eseri sanatçının müzayede rekorunu kırarak 605,000 sterlin (786,000 dolar) seviyesine çıktı. Bu tutar Sotheby's'de sunulan Tillman'ların fiyatından biraz daha yüksekti.Bu yıl Tate Modern ve İsviçre Riehen'deki Beyeler Vakfı'nda şovlar sunan sanatçı pazardaki yükselişini sürdürüyor. 

Sonraki diğer önemli satışlar Gerhard Richter’in ‘Abstrakes Bild (1988)’ isimli eserinin 2.4 milyon sterlinlik (3.1 milyon dolar) fiyatla ve Peter Doig’ın ‘Tunnel Painting (2000)’ isimli eserinin 1.16 milyon sterlinlik (1.5 milyon dolar) fiyatla satılmasıyla gerçekleşmiş oldu. 

Okunma 3104 defa