Art Basel'de galeriler uçuşa geçen Basquiat resimlerine oynadılar

Art Basel Art Basel GT Art & Interiors

Art Basel belki de dünyanın en önemli sanat mekanı ve yılın geri kalanı için pazarın öncü amiral gemisi olan bu fuar, öncelikle göz kamaştırıcı bir dizi üst düzey çalışmayı görmeye gelen VIP müşteriler için açıldı ve açılış saatleri boyunca iyi miktarda bir satış yapıldı. Öncelikle eserleri merakla beklenen ve çok ilgi gören belli bir sanatçı vardı: Jean-Michel Basquiat. Sotheby's' Ney York’taki mayıs müzayedesindeki teklif savaşından sonra koleksiyoncular tarafından daha agresif bir şekilde kovalanan Jean-Michel Basquiat, isimsiz bir eserin rekor kıran bir satışa dönüşmesine neden oldu. Art Basel'de, Basquiat her yerdeydi.

Tek bir sanatçının başarı patlaması tüm pazarın sürdürülmesi için yeterli değil  ancak Basquiat'ın bu kadar başarılı olduğu gerçeği de Basel'e ciddi işler getirmek için galerilere güven verdi. Koleksiyonerler de aynı şekilde tepki gösterdiler ve daha fuar haftasının en başında sıklıkla satın alımlar yaptılar. Hauser & Wirth ve David Zwirner de dahil olmak üzere çok sayıda galeri için fuara ilk katılımlarından bu zamana kadar en iyi açılış günü oldu.

Basquiat'a odaklananlar için fuarın potansiyeli baş döndürücü durumda.

Richard Grey galeri direktörü Andrew Fabricant, "Devasa bir fenomen haline geldiğinden çok fazla ilgi var" dedi. Galerinin standında Basquait’ın “Untitled (Solanamum)” (1984) isimli eseri 14 milyon dolarlık fiyatıyla satışta. Fabricant, Gagosian Galerisi'nde çalışırken bu eserin ilk olarak satışa çıktığı yılları bildiğini ve fiyatının 4,500 dolar olduğunu belirtiyor.

Bir stand ilerde  ise Acquavella Galeri açılış saatlerinde bir Basquiat satmayı başardı. 150x150 cm ebatındaki “Three Delegates” (1982) isimli eserin 18 milyon dolar satış fiyatı vardı. Satıcılar muhtemelen zirve yıllarında az miktarda eser üretebilerek 27 yaşında ölen sanatçının eserleri için şu an geçerli olan çılgınlıktan yararlanmak istedi.

Van De Weghe Güzel Sanatlar standında da 3 tane Basquait resmi satışa sunulmuş durumda. “Big Sun” (1984) 4.5 milyon dolarlık, “Crisis X” (1982)  8.5 milyon dolarlık, kağıt üzerinde bir kafatası çalışması da 1.9 milyon dolarlık satış fiyatlarıyla alıcı bekliyorlar.

 

Okunma 2957 defa