110.5 milyon dolarlık fiyatıyla rekorları alt üst eden M.Basquiat, Sotheby’s’in Savaş Sonrası ve Çağdaş Sanat Müzayedesinde katılımcıları şoke etti

Sotheby's Müzayede Sotheby's Müzayede GT Art & Interiors

Jean-Michel Basquiat bir müzayede de eseri satılan en pahalı Amerikalı sanatçı durumuna geldi; 1982'de yapılmış olan mavi-siyah  bir kafatası resmi, Sotheby's'in Savaş Sonrası ve Çağdaş sanat müzayedesinde Japon milyarder Yusaku Maezawa tarafından 110,5 milyon dolar karşılığında on dakikalık bir teklif savaşı sonunda satın alındı. Böylece 49 eser satılan müzayedenin içinden bir eser 319.2 milyon dolarlık toplam satışın üçte birini tek başına gerçekleştirmiş oldu.

Basquiat şimdi bu fiyatıyla Francis Bacon'un Kasım 2010'da Christie's'de 142.4 milyon dolar karşılığında satılan "Three Studies of Lucien Freud" (1969) isimli eserinden sonra bir müzayede de satılmış en pahalı ikinci çağdaş resim ve satılmış en pahalı altıncı resim durumunda. Bir Amerikalı sanatçıya ait olan en pahalı sanat eseri için önceki rekor Kasım 2013'te Sotheby's'de 105 milyon dolar satılan Andy Warhol'un "Silver Car Crash (Double Disaster)" (1963) isimli resime aitti.

Ayrıca yine bu satış bir yıl önce Christie's'de koleksiyoner Adem Lindemann tarafından satışa sunulan kırmızı bir kafatası konulu Basquiat resminin 57.3 dolalık fiyatını ikiye katladı ve sanatçının rekorunu da açık ara farkla kırmış oldu. O eseri de Yusaku Maezawa almıştı.

Basquiat, 24 numaralı lot ile müzayedenin tam ortasında yer alıyordu ve ister istemez ulaşılan satış fiyatıyla müzayedenin geri kalan kısmını gölgelemiş oldu. Ama sonuç olarak  Jonas Wood, Wolfgang Tillmans, Mira Schendel, Blinky Palermo ve Takeo Yamaguchi için kırılan sanatçı rekorları ile birlikte yüzde 96 lık satış oranıyla müzayede başarıyla sonuçlandı. Basquiat'ın aynı müzayede satılan 5 eseri daha vardı ve şu an için sanat piyasasının en değerli sanatçılarından biri olarak yerini sağlamlaştırdı.

Okunma 3301 defa