Christie's Mayıs müzayedesinde toplam 289 milyon dolarlık satışı yakaladı ve Brancusi 57.4 milyon dolarla sanatçı rekoru kırdı

Christie's Müzayedesi Christie's Müzayedesi GT Art & Interiors

New York müzayedeleri, Christie's Rockefeller Center satış salonunda 289 milyon dolarlık bir empresyonist ve modern sanat müzayedesiyle başladı; bu da düşük tahmini tutar 207 milyon doların oldukça üzerine çıkıp 307 milyon dolarlık yüksek tahminin hemen altında kaldı.

Ocak ayında şirketin yönetimini üstlenmesinden bu yana yapılan ilk büyük satış haftasını yöneten Christie's CEO'su Guillaume Cerutti "Bu son yedi yılda New York'taki en iyi empresyonist ve modern satıştı" dedi. 

Ancak bu açık artırmada, bir önceki yıl yapılan 264,3 milyon dolarlık satıştan ve yine bir yıl önce 141.5 milyon dolarlık Kasım'daki satıştan daha yüksek bir toplam görüldü ki 11 lot es geçilmiş ve sadece yüzde 78'lik bir satış oranı sağlanmıştı.

Cerutti, "Müşterilerimiz çok seçicidir, bu seçici olunması gereken bir pazar" dedi. "Bu da pazarın seçiciliğinin bir işaretidir. Son aylarda ve yıllarda, pazar kolay olmadığı için çok çaba gösterildi. Konu sanat olunca insanlar satın aldıkları şeyde seçicidirler. "

Constantin Bancusi'nin "La muse endormie" (1910) isimli heykeli 57.4 milyon dolara müzadeyeye telefonla katılan bir koleksiyonere satıldı.Bu fiyat sanatçının önceki müzayede rekorlarını resmen altüst etti; önceden müzayedede en yüksek fiyata satılmış eseri yine Christie's'in 2005 yılındaki bir müzayesinde 27.5 milyon dolara satılmış olan "Bird in Space" (1923) isimli eseriydi. 25 milyon ila 35 milton dolar arası bir fiyata satılması beklenen eser 9 dakikalık bir teklif yükseltme maratonun sonunda bu rekoru kırmış oldu.

Müzayedede sırasıyla Picasso'nun "Femme assise dans un fauteuil" (1920) isimli başyapıtı 30.5 milyon dolarlık fiyatla ve Marc Chagall'ın "Les trois cierges (1939)" isimli eseri 14.6 milyon dolarlık fiyatla müzayedeye telefonla katılan Çinli koleksiyonerlere satıldı.

Sonra sıra yine Picasso'nun "Femme assise robe bleue" (1939) isimli kendi doğum gününde yaptığı Dora Maar portresine geldi ve bu eserde 45 milyon dolarlık satış fiyatıyla müzayedenin yıldızlarından biriydi.

Okunma 2955 defa