Simone Subal sanat galerisinin Frieze New York standında Kiki Kogelnik eserleri dikkat çekiyor

Frieze New York Frieze New York GT Art & Interiors

Simone Subal Sanat Galerisinin Frieze New York standında ziyaretçileri hardal sarısı bir göğüs heykeli karşılıyor. Uzaktan minimalist bir nesne gibi gözükse de yaklaşınca Kiki Kogelnik heykeli olduğu belli oluyor.

'Untitled' (1986) isimli bu eser Avusturyalı-Amerikan Pop sanatçı Kogelnik'in tipik bir çalışmasıdır. 1997 yılındaki ölümüne kadar sanatçı, teknoloji ve reklam endüstrisinin insan özellikle de kadın bedenine bakışımızı nasıl değiştirdiğini konu edinmiştir. Anatomik bakımdan hatalı ve tipik olarak neonun çeşitli tonlarında işlenmiş olan Kogelnik'in öznelerine insani nitelikler verilir, ancak garip bir şekilde robotiktirler.

Çağdaş gözler için eserleri bugün genç sanatçıların yarattığı şeylere benziyor. Örneğin 1972 imzalı 'Express' isimli çalışmasında elinde şal olan bir kadın kollarını ve bacaklarını sağa sola sallıyor, belki dans ediyor belki de mutluluktan zıplıyor. Ağzı kırmızı renkte ve gözleri insan yerine bir sürüngene aitmiş gibi görünüyor. Bu tuhaf bayanlar Jamian Juliano-Villani'nin tablolarında sıkça görülen türden.

Ayrıca izlenimde olan 'Bye bye baby' (1964) isimli çalışmada parlak bir kırmızı zemin üzerinde elin silueti görünümde olan güzel bir topluluk var. Bu dikdörtgen resime, ince bir zincirle birbirine bağlanmış biri büyük biri küçük iki kırmızı top asılmış durumdadır.

Okunma 3310 defa