Frieze New York Sanat Fuarının Eserleri, Primo Calle/Roci Venezuela, 1985

Primo Calle/ROCI VENEZUELA Primo Calle/ROCI VENEZUELA GT Art & Interiors

Sanatçı: ROBERT RAUSCHENBERG, Eser: Primo Calle/ROCI VENEZUELA, 1985, Venus Over Manhattan Galerisi (New York), Fiyat Etiketi: 3.75 milyon dolar. 

1985'de Robert Rauschenberg hayatının en cesur projelerinden birine girdi. Rauschenberg Yurtdışı Kültür Değişim Programı adı altında, 10 farklı ülkeye seyahat ederek dünyadaki kültürleri birbirine bağlamaya çalışan idealist bir girişimdi. Ve kendine konu olarak seçecek bir çok olay biriktirdi.

Yerel dokuyu öven ve her ülkenin ulusal kimliğini sanata dönüştüren bir resim portföyü hazırladı.

ROCI (Rauschenberg'in evcil hayvan kaplumbağasının adı) olarak da kısaltılan bu proje, sanatçının bu süreçten 21 yıl sonra bir serigrafi ekranına dönüşmesini işaret etti.

Seriyi tamamladıktan sonra Rauschenberg, eski eserlerinin yanı sıra  ülkedeki bir müzede yer aldı. Seriden biri o müzeye ve diğeri Washington DC'deki Ulusal Sanat Galerisi'ne olmak üzere büyük bir çalışma yaptı.

Bu sergi tamamlandığı zaman genel ROCI projesinin ortaya çıkardı.

Bugün bu seriden olan eserlerden, Manhattan'ındaki devasa resim haricinde çoğu Rauschenberg mülkünde yer almaktadır.

Şu an Fritz Sanat Fuarında sergilenen eser, 1985 yılında sanatçının Venezuela'da yaptığı en büyük resimdir. Uzun süredir ROCI projesinin sanatsal direktörü Donald Saff'in koleksiyonunda yer almaktadır.

Eserde, yakından bakınca Venezualla’nın inşaat yerleri, (1985'te ilk kez Venezuela'yı ziyaret eden) Papa 2. John Paul'un resmi ve Rauschenberg'in ülkeyle ilişkili bulduğu diğer unsurlarının bir resmini görürsünüz.

Yaklaşık 1.8 metre uzunluğunda, MoMA retrospektif eserde, sanatçı ülkenin anlatılmamış hazinelerini canlandırıyor.

Okunma 3447 defa