Christie's Mayıs müzayesinde Brancusi'nin bronz heykelinden satış rekoru bekleniyor

Mayıs müzayedeleri ile ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Sotheby’s ve Phillips müzayede evlerinin satış rekoru kıracak muhtemel eserleri açıklamasından sonra Christie’s de Mayıs’taki Empresyonist ve Modern Sanat müzayedesinde rekor fiyatla satılması beklenen başlıca eseri açıkladı. Constantin Bracusi’nin 1913 tarihli ‘La muse endormie’ isimli bronz yüz heykelinin 20 milyon dolar ila 30 milyon dolar arasında bir fiyatla satılması bekleniyor. Aynı eserin 1909-1910 tarihinde mermerden oyulmuş orjinali ise Washington’daki Hishorn müzesinde bulunmaktadır.

Eğer bu eser beklenen en üst satış tutarına ulaşabilirse Brancusi’nin 2005 yılında yine Christie’s müzayesinde 27.5 milyon dolar fiyatla satılan ‘Bird in Space (1923)’ isimli eserin rekorunu kırmış olacak. Şu an için bu eser bir müzayedede en yüksek tutara satılmış heykel konumunda.

‘La muse endormie’ toplam 6 edisyonu olan bir eser, bunların 4 adeti farklı kurumlara aitken sadece geri kalan 1 adeti özel bir koleksiyonda bulunmaktadır. Chicago’daki Sanat Enstitüsünde ve New York’taki Metropolitan Müzesinde birer adeti bulunurken diğer 2 adeti Paris’teki Ulusal Modern Sanat Müzesinde bulunmaktadır. Geriye kalan tek edisyonun ise 1972 yılındaki bir müzayedede 71,400 sterline satıldığı biliniyor.

Bu eser Bracusi’nin yumurta şekilli heykel serilerinin ilkidir ve sanatçının olgunluk dönemine ait olup soyut çalışmaya geçişinin başlangıcı olarak görülmektedir. Uyuyan bir kadın kafasının şekli nerdeyse kusursuz halde bir ovalin içine biçimlendirilmiştir ve taslağın saflığı yalnızca modelin fiziksel özelliklerine karşı sade imalarla şekillendirilmiştir.

Brancusi bu heykeli ortaya çıkardığında henüz otuzlu yaşlarının başlarındaydı ve 1904 yılında 28 yaşındayken Romanya’dan Paris’e gelmişti. Paris’teki ilk yıllarından itibaren uyku temasına merak duyuyordu. 1906-1908 yılları arasında çeşitli uyuyan kadın ve çocuk heykelleri yaptığında bunların hepsi Auguste Rodin’in atölyesinde öğrendiği tanımlayıcı natüralizmin izlerini taşıyordu.

 

Okunma 3191 defa