Sotheby's ve Phillips New York'taki Mayıs müzayedelerinde en yüksek teklif alması beklenilen eserleri açıkladı

New York’taki Mayıs müzayedelerine birkaç hafta kala bazı son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Bu arada müzayede kataloglarının basım aşamasında olduğu da biliniyor. Nisan ayının son haftasına girerken 2 müzayede evi Savaş Sonrası ve Çağdaş Sanat müzayedelerinde en yüksek satış tutarlarına ulaşması beklenen eserleri de açıkladı.

Sotheby’s Jean-Michel Basquiat’ın ‘Untitled (1982)’ isimli eserinin yaklaşık 65 milyon dolarlık bir fiyatla satılabileceğini öngörüyor. Böyle bir fiyat eserin kalitesini ve eşsizliği yansıtıyor. Bu arada eser şu anki sahipleri tarafından 1984 yılında bir müzayededen 19 bin dolar fiyatla satın alınmış ve o günden beri kamuoyunda görülmemişti. Eğer eser açıklanan bu fiyata satılırsa sanatçı için müzayede rekoru kırılmış olacak. Önceki rekor Christie’s tarafından geçen sene Japon koleksiyoner Yusaku Maezawa’ya yapılan 57.3 milyon dolarlık satışla gerçekleşmişti.

Bu arada yine Sotheby’s’in müzayede de ismi olmayan bir Basquat eserini daha satışa sunacağı not edilmiş durumda. Bu seçkin özel eserin Emily ve Jerry Spiegel koleksiyonuna ait bir yapıt olduğu da belirtilmiş. Bu çiftin evinden çıkmış olan çok seçkin eserlerin bir kısmının satışı için kızları Pamela Sanders tarafından Christie’s müzayede evine yetki verilmişken bir kısmının satışı için de diğer kızları Lise Wilks tarafından Sotheby’s’e yetki verildiği anlaşılıyor.

Ve ayrıca Phillips müzayede evinin müzayedesinde de bir sanatçının rekoru kırılabilir. Peter Doig’ın ‘Rosedale (1991)’ isimli eserinin 25 milyon dolar civarında bir fiyata satılabileceği açıklandı. Eğer bu rakamın üstüne çıkabilirse sanatçının Mayıs 2015 te New York’taki Christie’s müzayedesinde Tayvanlı koleksiyoner Pierre Chen’e 25.9 milyon dolara satılan ‘Swamped (1990)’ isimli eserini geçebilir.

Geçen sene Mayıs’taki müzayede de yine Phillips müzayede evi, Microsoft’un kurucularından milyoner Paul Allen’ın sahip olduğu Gerhard Richter’in ‘Dusenjager (1953)’ isimli eserini 25.5 milyon dolara telefonla katılım yapan bir koleksiyonere satmıştı.

 

Okunma 2881 defa