Geç Dönem Lichtenstein Tablosu, 20 Milyon Dolar Fiyata Ulaşabilir

Kırmızı ve Beyaz Fırça Darbeleri Kırmızı ve Beyaz Fırça Darbeleri GT Art&Interiors

Geç dönem Lichtenstein, Sotheby's'in Mayıs ayındaki müzayedesinde 20 milyon dolara ulaşabilir

Cristie's Mayıs ayındaki müzayede de New York'ta Roy Lichtenstein'ın 'Kırmızı ve Beyaz Fırça Darbeleri (1965)' isimli eserini görücüye çıkaracağını açıkladı. Şu an için New York Tribeca'daki Canal Caddesinden geçenler, bir binadaki büyük reklam panosunda bu eserin resmini görmekte. Eserin muhtemel satış fiyatı 25 ila 35 milyon dolar arası olacak.

Sotheby's'in de elinde Mayıs'taki müzayede blokunda satışa sunacağı bir Lichtenstein mevcut. Müzayede evi 'Çıplak Güneşlenme (1995)' isimli bu geç dönem Lichtenstein eserini 18 Mayıs' taki müzayedesinde satışa sunacağını açıkladı. Daha önce hiç açık arttırıma girmemiş olan bu eserin 20 milyon dolar civarında bir tutara ulaşması bekleniyor.

Sotheby's güzel sanatlar bölümü başkanı Amy Cappelazzo yaptığı açıklamada Lichtenstein'ın en son eserlerinden biri olan bu çalışmanın Benday noktalarını, capcanlı kırmızı rengi ve büyüleyici bir kadın cazibesini içerdiğini söylüyor. 60'lı yılların başlarındaki ikonik tablolarına egemen olan orjinal kadın figürünün yeniden irdelendiği eserde, Lichtenstein'ın kendi arzusunun gücüyle zenginleştirdiği çizgisinin bütünü görülebiliyor. 

Bir Lichtenstein eseri için rekor Cristie's'in Kasım 2015'te gerçekleştirdiği müzayede de 95.3 milyon dolarlık satış tutarıyla 'Hemşire' adlı esere ait. Daha yakın zamanda ise Agnes Gund'un 1962 imzalı Lichtenstein başyapıtını 150 milyon dolarlık tutarla özel olarak sattığı biliniyor. 'Çıplak Güneşlenme' adlı eser şu anda Sotheby's'in Londra'daki satış salonunda bulunuyor ve 5 Mayıs'ta New York'a getirilecek.

 

Okunma 3359 defa