Art Basel Hong Kong Büyüteç Altında

Art Basel Art Basel

Hong Kong'un en büyük paradoksu çağdaş sanat müzelerine ait hiçbir geçmişi olmayışıdır ve yerel müze kültürü eksikliği sebebiyle Art Basel'e katılan bazı galerilerin standlarında 'Lütfen Dokunmayınız' işaretlerine bile gerek duymalarıdır. Ancak Art Basel'in gelişinden bu yana geçen beş yıl boyunca fuarın ziyaretçi ve koleksiyoner kitlesi gittikçe çağdaş sanat ortamına ısınmaktadır. Blum & Poe Tokyo direktörü Ashley Rawlings "Bizim için başlangıçta sadece Nara ve Murakami vardı, başka bir şey yoktu" dedi ve ekledi "Ama yıllar geçtikçe istikrar kazanmaya başladık ve alanımız genişledi". Bu sene ortak sergi alanına bulunan birçok isim içinde Pia Camil, Julian Hoeber, and Henry Taylor yanısıra Dansaekhwa sanatçıları Kwon Young-Woo ve Lee Ufan da var.

 Art Basel Hong Kong aralarında 29 yeni katılımcının da bulunduğu 34 ülkeden toplamda 242 Asya, Avrupa ve Amerikalı katılımcı ile açılıyor. Basın toplantısında Art Basel küresel direktörü Marc Spiegler "Hong Kong'da gerçekten olan şey büyüleyici" dedi. Genç katılımcılarda orda olmaktan memnun görünüyor. Sanatçılar Joshua Nathanson ve Kathleen Ryan'ın yapıtlarının sergilendiği Various Small Fires ve Francois Ghebaly galerileri tanıtım gününde nerdeyse fuar standlarının tümünü satmış gözüküyor.

Mexico City'den katılan Kurimanzutto daha önceden Asya kuruluşlarında rol almış sanatçıları temsil ediyor; örneğin Seul'de Artsonje Merkezinde gösterilen Abraham Cruzvillegas ve Tokyo Çağdaş Sanat Müzesinde gösterilen Gabriel Orozco.Büyük Avrupa fuarlarının da sürekli katılımcısı olan Luxembourg & Dayan Galerisi, Hong Kong standını Lucio Fontana'nın çalışmalarına ve onlara eşlik eden "Fontana, 60'lı yılların sonlarında Japonya'da birçok koleksiyona dahil oldu ve Gutai hareketine çok yakındı" yazılı duvar metnine ayırdı. Alma Luxembourg "Açılış beklentilerimizi karşıladı; insanlar çok ilgiliydi, kataloglar alıyor ve dikkatle inceliyorlardı" dedi.

Okunma 3113 defa