Sotheby's'den 143.6 milyon dolarlık satış

Sotheby's, Londra'daki çağdaş sanat müzayedesinde toplam 118 milyon £ değerinde (yaklaşık 143.6 milyon dolar) satış gerçekleştirdi ve böylece bu hafta kentteki sanat piyasası çılgınlığını sürdürdü. Sotheby's ve Christie's müzayede evlerinin her ikisi de, bir yıl önce Londra'da gerçekleştirmiş oldukları eşdeğer açık artırmalara kıyasla daha iyi satış yapmış oldu.

Sotheby's, önceden 112,6 milyar pound (137,2 milyon $) olarak belirlenen tahmini satış tutarını en iyi şekilde geçmeyi başardı. Müzayede 58 lotluk eser satışı sırasında sadece dört pas geçiş gördü ve yüzde 93 gibi yüksek bir satış oranı yakaladı.

Özellikle Gerhard Richter'in Eisberg (1982) isimli eseri için çok sayıda kişi arasında uzun süren bir fiyat artırımı savaşı oldu. Eserin satış fiyatı 12 milyon £ (14.6 milyon $) olan tahminin çok üzerinde bir fiyatla 17.7 milyon £ (21.5 milyon $) olarak gerçekleşti. Müzayede, bir dizi sanatçının eserlerinin yeni rekorlarını da gördü. Carol Rama, Wolfgang Tillmans, Georg Baselitz, Pat Steir ve Franz Gertsch eserleri rekor fiyat gören sanatçılar arasındaydı ve Mark Rothko'nun kağıt üzerine olan bir çalışması da rekor fiyatla satıldı.

Pas geçilen lot az olmasına rağmen bunların arasında önemli bir eserin yer alıyor olması dikkat çekiciydi. Önceki gece Cristie's müzayedesinde rekor kıran bir portresi bulunan Albert Oehlen'in FN 32 (1990) isimli eserine alıcı çıkmadı. Diğer bir önemli pas geçişte Jean Dubuffet’ın L’Homme au Papillion (1954) isimli eseri için oldu.

Ancak müzayededeki genel satış olduça başarılıydı ve Christie's'in önceki geceki 117,7 milyon dolarlık satışıyla birlikte birbirini tamamlıyordu. 

 

Okunma 4354 defa